iPhone 4 har rörligt Baseband
Sedan iPhone 3G har det varit omöjligt att låsa upp en iPhone från dess att den uppdaterats. Anledningen till det är att basebandet uppdaterats i samband med större mjukvaruuppdateringar vilket i sin tur inte har varit reversibelt. Nu ser det dock ut som om iPhone 4 har omvändbart baseband.
Det är Musclenerd som bekräftar att iPhone 4 kan vara kompatibel med nedgradering av Baseband, dock inte smärtfritt. Musclenerd säger följande;

Av inlägget att döma ser vi att det är möjligt. Detta är väldigt positivt då detta skulle innebära att en eventuell upplåsning alltid skulle gå att installera på nytt om det vore så att man av misstag uppdaterat sin iPhone. Tyvärr kan vi även se att det inte är helt enkelt. Precis som för iPhone 3GS signeras iPhone 4 av Apple, i iPhone 4:s fall är det dock ännu svårare än tidigare. Skillnaden är att dom signerade filerna är unika för varje återställning och inte för varje enhet. Detta skulle innebära att när man väl utnyttjat filerna går dom förlorade, om man inte hittar en lucka.
Vi får hoppas att iPhone Dev Teams fina jobb håller i sig. Hur det än går kan vi konstatera att dom gör ett riktigt toppenjobb! All cred går till killarna i Dev Team.
Dela
Författare
Läs mer om eller läs andra artiklar från författaren genom att klicka på författarens namn ovan.










Kommentarer
Alltid detta tjat om upplåsning borde inte jailbreaket komma snart. Ursäkta om ja låter lite tjatig men tycker att dem snart borde släppa det nu när Apple har kommit med 4.0.1 så borde ju comex släppa sitt snart.
Svara
Striem
juli 17th, 2010 at 13:29
@Bearlindo, Jo det borde ju det, allt riktas mot comex som säger att det är på gång medan alla andra hänvisar till honom och tar avstånd. Vi får hopppas att det kommer vilken dag som helst.
Men när det gäller artikeln ovan är den frånskild allt som har med jailbreak och comex
Svara
jag håller med Bearlindo. släpp jailbreaket någon gång, blir trött på att läsa att det går att jailbreaka nya OSet, vi vet at man kan. släpp det nu.
Svara
så då ger det inget och spara shsh om man inte har samma ”kod” , då kan man alltså inte längre återställa till en äldre version på ip4 ?
, kan man enligt han nedgradera baseband om man ha den jb eller kan man det utan jb?
Svara
Striem
september 2nd, 2010 at 16:24
Det kommer endast vara möjligt med hjälp av jailbreak, antingen direkt i iPhone eller via datorn. Det återstår att se
Svara