Jailbreakaiphone.se
Letar du efter headset, skal eller andra tillbehör till iPhone?

iPhone-tillbehör hittar du hos iPhonebutiken.se
Eller letar du skal, hållare, ställ, billaddare till din nya fina iPad?

Även iPad-tillbehör finns på iPhonebutiken.se

iPhone 4 på väg att bli upplåst *Uppdaterad*

Postad: 12:28, juli 7, 2010 Kategori: Cydia

iPhone 4 har inte nått den svenska marknaden ännu men vi kan redan nu konstatera att den snart är upplåst. Det är Musclenerd samt Planetbeing som sitter i skrivande stund och knäcker fyrans baseband.

I ett twitterinlägg från både Musclenerd och Planetbeing framgår det att upplåsningen av iPhone 4 inte är långt bort. Efter cirka tre dagars undersökning av kommandon och systemkraschar ser det ut som att utvecklarna har hittat något att gå på. I Musclenerds twitter kan vi läsa följande;

Bilden som Musclenerd länkar till visar aktiveringen av tredjepartsinformation, det vill säga program som skulle kunna installeras via Cydia. Det intressanta med bilden är att den påminner om den bild som Dev Team postade för två år sedan då dom låste upp iPhone 3G.

Uppdatering 7/7-10 12:28

Upplåsningen kommare närmare och närmare och det ser ut att vara lättare än vad man tidigare har trott. Musclenerd och Planetbeing skriver och uppdaterar på sina twittersidor kontinuerligt.

Dela
Författare


Läs mer om eller läs andra artiklar från författaren genom att klicka på författarens namn ovan.

Relaterade inlägg

Kommentarer

  1. Bearlindo
    On juli 6, 2010 at 17:04

    Borde inte jailbreaken komma snart jag menar det krävs ju en jailbreakad lur för att kunna låsa upp den så dem borde ju släppa det snart

    Svara

    Striem

    @Bearlindo, Dom kommer i samband med upplåsningen skulle jag tro, alternativt före annars finns det ingen vits med att upplåsningen kommer :) Summerat borde jb komma relativt snatr,

    Svara

  2. On juli 6, 2010 at 18:55

    Testar att kommentera från paddan från apple store, New York. Kan meddela att både den och nya iPhonen är grymma! Tyvärr får jag into med mig någon hem..

    Svara

    Striem

    @www.wettdinho.se,

    Svara

  3. Sven
    On juli 8, 2010 at 12:30

    vad krävs för att få köpa iPhone 4 i USA? Kan man köpa den och låsa upp den?

    Svara

    Jocke

    @Sven, Tjena, för att köpa en Iphone 4 i USA behöver du bara vara här för att göra. Jag är i skrivande stund i Texas och har precis köpt en lur på en AT&T store. Man köper den utan Abbonemang och jag fick betala 648$ för en med 16GB. Priset för en 32GB är 699$ + skatt och skatten varierar i de olika delstaterna men här i Texas är den ca 8%. När det gäller upplåsningen så väntar jag med flera på att Musclenerd & Co ska släppa jailbreaken och unlocken.

    Svara

  4. Sven
    On juli 12, 2010 at 17:56

    Går det att köpa den i USA, ta med den till sverige, låsa upp den och använda den med sitt vanliga kontankort?

    Svara

    Striem

    @Sven, Inte i dagsläget, men det kommer med största säkerhet att vara möjligt,

    Svara

    Sven

    Typ, när?

    Svara

  5. Right
    On oktober 19, 2010 at 20:26

    Hej!

    Jag undrar om någon vet när upplåsnings programm till OS (4.1) för iphone 4 kommer?

    Mvh

    Right

    Svara

Skriv en kommentar