Kommande jailbreak är rena barnleken
Vi kunde läsa senast i förrgår att Comex arbetar på ett jailbreak som kommer att knäcka iOS4 på samtliga iEnheter, detta inkluderat iPhone 4. Idag kan vi även läsa att programmet är lika lätt som blackra1n, purplera1n samt spirit.
Att programmen blir mer lätthanterliga för var dag som går har blivit ett faktum. Det svåraste jailbreaket som finns ute i dagsläget är PwnageTool, som egentligen inte är svårt. Med den utveckling vi har kommer vem som helst kunna jailbreaka sin iPhone utan svårigheter.
Det kommande programmet (som saknar namn än så länge) kommer fungera med ett enda knapptryck. Efter att programmet är aktiverat sköter sig allt själv och telefonen är jailbreakad efter en halv minut. Musclenerd säger på sin twitter följande;
”the next jailbreak from @comex is like first Spirit..all devices, all bootroms, latest FW, painless install”
Dela
Författare
Läs mer om eller läs andra artiklar från författaren genom att klicka på författarens namn ovan.










Kommentarer
Saknar mitt bitesms .. VILL HA NU!
Svara
Fan va man längtar.
Svara
Denna åsikt kanske de flesta tycker är dum. Men borde dom inte vänta med releasen av jailbreak till iOS 4.1? kan tänka mig att den uppdateringen kommer inom en snar framtid. Apple lär ju säkerligen blocka jailbreaket annars i den versionen
Svara
Simon
juli 7th, 2010 at 0:42
@Rickard Karlsson, förhoppningsvis har dem redan tänkt på det. Själv har jag bara en gammal tråkig 3G, dock jailbreakad så mig går det ingen nöd på!
Svara
Härligt!
Längtar redan till mitt jailbreak för min 3gs iOS4! Just nu ligger den bara å samlar damm…
Svara
blir det en thetered eller unthetered jailbreak
Svara
Striem
juli 7th, 2010 at 11:29
@Bearlindo, Untethered
!
Svara
Björn Lindgren
juli 7th, 2010 at 15:11
@Striem, och med Untethered så menas det väll med att telefonen kan stängas av och så utan att min jailbreak försvinner
Svara
Striem
juli 7th, 2010 at 15:12
@Björn Lindgren, Exakt, likt spirit
Svara