Jailbreakaiphone.se
Letar du efter headset, skal eller andra tillbehör till iPhone?

iPhone-tillbehör hittar du hos iPhonebutiken.se
Eller letar du skal, hållare, ställ, billaddare till din nya fina iPad?

Även iPad-tillbehör finns på iPhonebutiken.se

Recension: iMobsters, en annorlunda spelupplevelse!

Postad: 15:40, september 20, 2009 Kategori: Recensioner

36768

iMobsters är kanske något av dem roligaste spelen till iPhone, i varje fall från min egen synvinkel. Du börjar som en simpel tjyv på New Yorks tätbefolkade gator där du har till uppgift att göra småuppdrag i form av att råna småstånd, smuggla varor och stjäla bilar. Allt eftersom klättrar du i kriminaltrappan och den maffiafamilj som du en gång har startat börjar syssla med narkotikahandel, mord, korruption och mycket mycket mer.

Spelet har definitivt ett klockrent koncept där det gäller att skaffa sig en så ökänd familj som möjligt. Värt att påpeka är att det är endast ett onlinespel vilket innebär att alla olika slag och mord sker i princip alltid gentemot någon annan iPhoneägare såvida det inte är något av alla uppdrag som går att göra integrerat i spelet.

iMobsters är inte ett 3D-lir som går att jämföras med GTA-serien utan det grundar sig istället på push. Det innbär att du helt enkelt väljer vilka vägar din familj ska gå och du styr inte någon specifik individ. I spelet finns det flera olika alternativ, Home, Missions, Attack, Equipment och Recruit. Många av dessa undergrupper talar för sig själv men det innebär helt enkelt att man gör uppdrag, införskaffar vapen och skydd, rekryterar nya familjer samt att man skaffar sig en inkomst genom att köpa hotell, resturanger, butiker med mera.

original

Att iMobsters är ett spel som verkligen har gjort sig ett namn visar sig verkligen då det klättrat till top fyra på hela App Store. Spelet är gratis men det går att köpa så kallade favor points. Ett smart drag av Storm 8 som skapat spelet då det märks att favor points uppskattas av många. Favor points använder man hos ”godfather” som gör tjänster åt den familj man styr, det vill säga favor points kan ladda energi och stamina som bland annat är viktiga komponenter när man anfaller andra familjer eller gör uppdrag, men även växlas mot stora summor pengar som kan användas för att köpa bilar, vapen och annat väsentligt för att vinna slag mot andra familjer.

Spelet har en otrolig livslängd då högre level bidrar till större anledning till att köra PVP, det vill säga player versus player. Vid varje uppdrag samlas experience points som även bidrar till att iMobsters är beroendeframkallande. Att kunna levla och utveckla dem ”stats” familjen har är otroligt kul, för er som har spelat arenan förstår ni exakt vad jag menar då iMobsters och arenan har samma koncept.

Skaffa iMobsters om ni vill spela ett roligt spel. Ju fler som skaffar det desto roligare blir det då fler allierade familjer ger bättre resultat. För er som bestämmer er att skaffa det, vilket jag verkligen rekommenderar, lägg till mig under recruit med mob code MBCBT6!

Dela
Författare


Läs mer om eller läs andra artiklar från författaren genom att klicka på författarens namn ovan.

Relaterade inlägg

Kommentarer

  1. Ralle
    On oktober 14, 2009 at 19:13

    TY693Q add me

    Svara

  2. AYS4JD
    On mars 20, 2011 at 14:14

    Add me!

    Svara

  3. On december 6, 2011 at 22:25

    DQ74AJ

    Svara

Skriv en kommentar